Witam wszystkich odwiedzających moją stronę ginainlangendorf.eu. Dziś 27 kwietnia, po niespodziewanym powrocie zimy w ubiegłym tygodniu, wciąż zima nas nie opuszcza. Dzisiaj padał śnieg z deszczem… Czy wiosna do nas wróci?

Marzec był miesiącem dość ciepłym. Średnia temperatura w tym miesiącu była w naszym kraju o blisko 4 st. wyższa od normy wieloletniej. Pytanie: dlaczego wróciła do nas zima?

Z powodu globalnego ocieplenia łatwo zapomnieć, że „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Jednak w roku 2013 śnieg i zimno „trzymały” u nas do połowy kwietnia.

Przyczyną anomalii pogodowych jest prąd strumieniowy.

Dlatego Polska i znaczna część Europy Środkowej znalazły się pod południowym meandrem prądu strumieniowego i w zasięgu powietrza spływającego z Arktyki.

Prąd strumieniowy nad Europą 25.04. i 26.04.2017. /earth.nullschool.net/

To potężna rzeka wiatru, która obiegła Arktykę na wysokości ok. 12 km i stanowiła barierę pomiędzy chłodnym powietrzem panującym na Dalekiej Północy i ciepłym na południu. W meandrach prądu strumieniowego wychylonych na południe szalały atmosferyczne niże, które ściągały zimne powietrze z północy. Natomiast w meandrach zakręcających na północ kręcą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara układy wysokiego ciśnienia, które ściągają ciepłe powietrze z południa.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej już od 1 maja , w przyszły poniedziałek powrót prawdziwej wiosny!