WP_20150818_003

WP_20150726_015 (6)Nikiszowiec (śl. Ńikisz) to osiedle robotnicze stworzone dla pracowników kopalni  Giesche  ponad sto lat temu. 9 maja 1924 roku nastąpiła likwidacja obszaru dworskiego i Nikiszowiec wraz z Giszowcem włączono do gminy Janów. W 1951 osiedle stało się częścią nowego miasta – Szopienic. W 1960 roku Nikiszowiec wraz z Szopienicami został włączony do miasta Katowic i od tego czasu wraz z Janowem stanowi administracyjną dzielnicę miasta. Od stycznia 2011 r. posiada tytuł Pomnika Historii nadany przez prezydenta RP, zaliczając się tym samym obok m.in. Biskupina, Bochni czy Gniezdna do najbardziej elitarnego grona zabytków w kraju. Stanowi przykład śląskiej architektury w pigułce, nie przestaje inspirować reżyserów, fotografów, malarzy i pisarzy. Jednak to osiedle to nie tylko turystyczna atrakcja czy muzeum. Nikiszowiec żyje! Wśród tych starych cegieł wciąż dudni muzyka, a mieszkańcy, z których większość wzajemnie dobrze się zna, bawią się podczas licznych jarmarków, festynów, akcji artystycznych, mających na celu propagowanie sztuki i zapewnienie rozrywki. Nie można się tam nudzić! W niedzielę 26 lipca odbył się tradycyjny odpust U Babci Anny w Nikiszowcu. W ramach imprezy odbyły się m.in. koncerty plenerowe, zabawy dla dzieci, karuzele, zamki dmuchane, warsztaty plastyczne, jazda konna i inne atrakcje, którym towarzyszyli animatorzy zabaw. Była też możliwość oddania krwi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Jak zwykle w trakcie tych imprez prezentowane było lokalne i regionalne rękodzieło. Czynne były lokalne kawiarenki i restauracje, można było skosztować typowych odpustowych maszketów oraz potraw tradycyjnej śląskiej kuchni .

WP_20150726_010WP_20150726_008

WP_20150726_022WP_20150726_024 (2)WP_20150710_015
WP_20150818_007

Silesia City Center to  jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w Polsce (piąte pod względem powierzchni handlowej) o łącznej powierzchni kilkuset tysięcy m², z czego 86 000 m² to powierzchnia handlowa, 100 000 m² mieszkalna (osiedle Dębowe Tarasy) i 60 000 m² – biurowa (Silesia Office Towers). Znajduje się w Katowicach przy ul. Chorzowskiej 107 (tereny byłej KWK Gottwald). Obiekt został otwarty 18 listopada 2005 roku. Inwestorem była węgierska firma TriGranit Development Corporation. Właścicielem części handlowej jest firma Immofinanz Group (stan na październik 2011).
W sumie w Silesia City Center znajduje się 310 sklepów, punktów handlowo-usługowych, kawiarni i restauracji oraz trzynaście sal kinowych (Cinema City). Na dachu mieści się ogród. Znajduje się tu także parking (A, B) – częściowo podziemny (C, D, E) oraz nadziemny (F), D i F strzeżone, a także bezpłatny parking dla rowerzystów. We wnętrzu na jednym z tzw. placów (Plac Tropikalny) znajduje się fontanna, w której woda z jednej z dysz wyrzucana jest na wysokość ok. 13 metrów. Centrum jest podzielone na 13 tzw. alei, nazwanych od miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, i 8 tzw. placów tematycznych, pełniących funkcję miejsc odpoczynku i spotkań. Sklepy znajdują się wokół tzw. placów lub wzdłuż korytarzy – tzw. alei, których łączna długość wynosi ponad 1 km. W styczniu 2007 r. na terenie Silesia City Center pojawiły się punkty dostępowe do sieci internetowej. Internet jest dostępny na tzw. Placu Tropikalnym oraz w centrum rozrywkowym Fun City. Okresowo funkcjonowało odpłatne lodowisko, szatnia i wypożyczalnia łyżew, a w okresie wiosenno-letnim – boisko do siatkówki plażowej lub koszykówki.

WP_20150818_011WP_20150818_014
WP_20150809_010

Jezioro Pławniowice to  zbiornik wodny położony na terytorium gminy Rudziniec, w powiecie gliwickim, w województwie śląskim. Mieści się między wsiami Niewiesze i Pławniowice. Nazwa zbiornika pochodzi od wsi Pławniowice i wraz z przyległymi terenami jest ogólnodostępnym miejscem rekreacyjnym. Powierzchnia jeziora wynosi 250 ha i dzieli się na zbiornik duży i mały. Zbiornik jest zasilany przez Potok Toszecki. W jego pobliżu przepływa Kanał Gliwicki. Strzeżona plaża oraz gastronomia mieszczą się od strony wsi Niewiesze.
Jezioro Pławniowickie powstało w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku, w wyniku zalania kopalni piasku podsadzkowego w Taciszowie wodami Potoku Toszeckiego. Napełnianie zbiornika poprzedziło plantowanie jego dna oraz umacnianie brzegów. Powstałe w efekcie jezioro ma około 250 ha powierzchni, a jego głębokość sięga 18 m. Brzegi zbiornika częściowo porastają lasy. Od południa jezioro omija autostrada A4, w pobliżu leniwie toczy swoje wody Kanał Gliwicki. Przy wschodnim brzegu odnajdziemy niewielki Mały Zalew Pławniowicki. Akwen, wraz z sąsiednimi zbiornikami Dzierżnem Dużym i Dzierżnem Małym, bardzo szybko stał się ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców Górnego Śląska. Na jego brzegach powstały kąpieliska, ośrodki sportów wodnych, campingi, pensjonaty, hotele. Najbardziej rozbudowaną infrastrukturą turystyczną dysponuje miejscowość Niewiesze. Znajdziemy tutaj strzeżone kąpieliska z wieloma atrakcjami, miejsca noclegowe, pola namiotowe, punkty gastronomiczne, itp. Nad zbiornikiem ulokowały się również ośrodki żeglarskie. Jako pierwsi pływali tutaj członkowie Jacht Klubu Bosman w Pławniowicach. Swoją stanicę ma tutaj także Stowarzyszenie Żeglarskie Szkwał. Jeziora Pławniowickiego nie omijają wędkarze. Po zamontowaniu w wodach zbiornika pionierskiej konstrukcji oczyszczania, jest on z roku na rok coraz czystszy. Łowi się więc tutaj m.in. karpie czy sandacze. Dookoła jeziora można spacerować lub jeździć rowerem. W jego pobliżu przebiegają szlaki turystyki pieszej. Warto odwiedzić też pałac Ballestremów w Pławniowicach czy drewniany kościółek w Poniszowicach.

WP_20150813_006WP_20150809_009

Źródło : pl.wikipedia.org , turystyka.pl , zdjęcia własne