Stolica: Amsterdam
Powierzchnia: 41 526 km²
Liczba mieszkańców: 16,4 mln
Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)
Język urzędowy : Niderlandzki
Flaga Holandii Herb Holandii
_____________________________________________________________________________________________
Holandia – czyli Królestwo Niderlandów jest zgodnie ze swoją nazwą krajem nizinnym,a jedna czwarta jego powierzchni to obszary leżące na poziomie morza lub depresje. W wielu rejonach ochronę przeciwpowodziową zapewniają obwałowania brzegów morza i koryt rzecznych. Znaczna część powierzchni powstała w drodze osuszania zbiorników wodnych, czego najnowszym przykładem jest polder Flevoland.
Holandia podzielona jest na 12 prowincji: Groningen, Fryzja, Drenthe, Overijssel, Flevoland, Geldria, Utrecht, Holandia Północna, Holandia Południowa, Zelandia, Brabancja Północna, Limburgia, które dzielą się z kolei na 458 gmin oraz na trzy gminy specjalne: Bonaire, Saba i Sint Eustatius położone na Karaibach.
Parlament Królestwa Niderlandów (Staten Generaal) składa się z dwóch izb. Pierwsza z nich liczy 75 członków wybieranych w wyborach pośrednich i ma ograniczone kompetencje. Druga, niższa izba parlamentu pochodzi z wyborów bezpośrednich. Kadencja członków obydwu izb trwa cztery lata. Ze względu na system wielopartyjny obowiązujący w tym kraju, w Holandii każdy rząd jest rządem koalicyjnym.
Najważniejsze gałęzie przemysłu to przetwórstwo żywności, produkcja substancji chemicznych, rafinacja ropy naftowej oraz produkcja sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Rolnictwo cechuje duża dynamika, a jego najsłynniejsze produkty to rośliny i kwiaty cięte. Port w Rotterdamie jest największym portem przeładunkowym świata i obsługuje ogromne terytorium śródlądowe rozciągające się aż po Niemcy i Europę Środkową.
Na przestrzeni stuleci malarze niderlandzcy cieszyli się wielką sławą. Wiek XVII był wiekiem mistrzów flamandzkich, takich jak Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer van Delft i Jan Steen. W XIX i XX w. swoimi pracami wsławili się artyści takiego kalibru jak Vincent van Gogh i Piet Mondriaan.
Słynne specjalności kuchni holenderskiej to surowy śledź, wędzony węgorz i zupa grochowa oraz oczywiście słynne holenderskie sery, jak Edam czy Gouda.
Najpierw był lot samolotem
Obrazy : źródło własne. Tekst i mapka na podstawie : europa.eu oraz pl.wikipedia.org
Noordwijk gmina miejska w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa; ludność : 24 658 (2003). Prawa miejskie od 1398 r. Miasto składa się z dwóch części przedzielonych zielonym pasem: Noordwijk aan Zeei Noordwijk-Binnen. Miasto jest siedzibą European Space Research and Technology Centre (ESTEC), części Europejskiej Agencji Kosmicznej, European Space Agency (ESA). Jest w nim stała ekspozycja Space Expo.
Oprócz plaż, Noordwijk jest również znany ze swoich pól kwiatowych. Znajduje się w okolicy zwanej Duin-en Bollenstreek .
Tekst i obrazy na podstawie : pl.wikipedia.org oraz en.wikipedia.org
Obrazy – źródło własne (album rodzinny)
Maastricht (język limburski: Mestreech) – miasto w południowej Holandii, stolica prowincji Limburgia, położone nad rzeką Mozą; ludność 121 831 (2013). Prawa miejskie od 1204 roku.
Maastricht jest prawdopodobnie najstarszym miastem Holandii. Jest także miastem najdalej wysuniętym na południowy wschód (leży pomiędzy Belgią a Niemcami). Miasto należy do euroregionu Moza-Ren. Inne główne miasta tego euroregionu to Akwizgran w Niemczech oraz Hasselt i Liège we flamandzko- i francusko-języcznej części Belgii.
Tu został w 1992 podpisany przez Radę Europejską traktat tworzący Unię Europejską; wszedł w życie w listopadzie 1993 roku.
Maastricht jest ośrodkiem akademickim, w którym swoje siedziby mają: Maastricht University (razem z University College Maastricht), Maastricht School of Management, wydziały Zuyd University of Applied Sciences (w tym Konserwatorium, Academy of Dramatic Arts Maastricht and Hotelschool Maastricht), a od sierpnia 2009 roku także United World College.
Widok centrum miasta Maastricht z jego starożytnym rzymskim mostem na rzece Moza
Siedziba rządu prowincji na rzece Moza, gdzie 7 lutego 1992 roku podpisano traktat z Maastricht
Tekst i obrazy na podstawie : en.wikipedia.org oraz pl.wikipedia.org
Obrazy – źródło własne (album rodzinny)
Nederlands Openluchtmuseum
Nederlands Openluchtmuseum – muzeum architektury na wolnym powietrzu w pobliżu Arnhem, gromadzące stare domy, zagrody i fabryki, warsztaty rzemieślnicze, wiatraki i mosty zwodzone nad kanałami, pochodzące z całej Holandii. W 1912 roku grupa osób, zaniepokojonych wzrostem uprzemysłowienia i urbanizacji, zagrażającym bogatemu dziedzictwu tradycji i różnorodności regionalnej Holandii, powołała Vereeniging Nederlandsch Openluchtmuseum (z niderl. Stowarzyszenie na rzecz Skansenu Holenderskiego) w Arnhem. Stowarzyszenie wydzierżawiło majątek Waterberg od miasta Arnhem i przeniosło na jego teren sześć budynków. Skansen holenderski został otwarty dla publiczności w dniu 13 lipca 1918. Skansen w Arnhem dopiero w 1991 roku został Muzeum Narodowym, 1 stycznia 1991 roku pełną odpowiedzialność za dalsze istnienie muzeum jako niezależnej organizacji przejęła fundacja Het Nederlands Openluchtmuseum. Budynki i obiekty skansenu pozostały jednak własnością państwa. Rząd zapewnia fundacji roczną dotację na zarządzanie i utrzymanie muzeum, które ze swej strony jest odpowiedzialne za swą działalność. Od tego czasu muzeum poszerzyło zakres dotychczasowych zainteresowań życiem i pracą na wsi o kulturę życia codziennego. W 2015 roku Muzeum w Arnhem zwiedziło ponad 555.000 tysięcy osób i jest to, poza Amsterdamem, najczęściej odwiedzane muzeum w Holandii .
Muzeum daje obraz życia w Holandii w ciągu ostatnich stuleci. Jak żyli i pracowali ludzie – możemy zobaczyć na podstawie oryginalnych budynków, takich jak różnego rodzaju gospodarstwa, liczne młyny , kościół Zeeland i odwzorowana parowa mleczarnia. Niektóre budynki są „zamieszkane” przez pracowników muzeum, tak to odbierają odwiedzający. Ponadto możemy zobaczyć tutaj wiele naczyń, stare rzemiosło i kostiumy , rzemieślnicy dają również pokazy rzemiosła dla publiczności muzealnej. Niemal codziennie pracuje tutaj młynarz, kowal oraz maszyny : maszyna do kawy, drukarka i ekspres do papieru . W weekendy często organizowane są specjalne zajęcia, takie jak: młócenie żyta i kukurydzy, orki z końmi i staromodny karnawał dla dzieci.
W muzeum działa prezentacja opisująca krok po kroku historię życia codziennego z wielkimi wydarzeniami z przeszłości .
Dutch Open Air Museum jest członkiem holenderskiego Stowarzyszenia Ogrodów Botanicznych .
W maju 2005 roku holenderski Skansen zdobył nagrodę europejskiego Muzeum Roku , a w 2009 roku nagrodę loterii Banku Giro. W roku 2012 muzeum obchodziło 100 lecie działalności.
Opracowano na podstawie : pl.wikipedia.org , nl.wikipedia.org , obrazy: album rodzinny